Τρίτη 18 Δεκεμβρίου 2018

Θερμαϊκός Κορινού-Bατανιακός 1-3 VIRAL Βότανο(ιακός) Πρωταθλήματος! Β' Πιερίας HD 16-12-18

AΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ!!!
Toυ δημοσιογράφου Νίκου Κολίτση (Metrosport.gr)
«Bότανο πρωταθλήματος» (3-1) φύτευσε ο Βατανιακός στη γη του Κορινού -στη νέα αποκλειστικότητα του Metrosport.gr, από το γήπεδο του Θερμαϊκού-, στη viral αναμέτρηση των πρωτοπόρων της Β’ κατηγορίας της ΕΠΣ Πιερίας, για την 15η αγωνιστική, συνοδευτική πολικού ψύχους και χαμηλών θερμοκρασιών.
Οι φιλοξενούμενοι, με τον αέρα του πρωτοπόρου, ήταν πιο αποτελεσματικοί στην τελική προσπάθεια και με σκόρερ τον Ανδρονικίδη δύο φορές, σε ισάριθμες τελικές, πήραν κεφάλι στο σκορ, στο πρώτο ημίχρονο, διευρύνοντας τη διαφορά ψυχολογίας από τους αντιπάλους τους στο παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι, του Σωτήρη Ζιώγα, παρά το γεγονός ότι βρήκαν κλειστούς χώρους και τους επιθετικογενείς ποδοσφαιριστές τους να είναι προσεκτικά κλεισμένοι, από τον «καλά διαβασμένο» Βατανιακό, δημιούργησαν προϋποθέσεις ευκαιριών, με τον τερματοφύλακα του Βατανιακού και την αμυντική γραμμή της ομάδας ν’ αποτρέπει τους κινδύνους. Το πρώτο μέρος έμελλε να «χρωματιστεί» από τη μείωση του σκορ από τους γηπεδούχους, μετά από υπόδειξη πέναλτι, από το διαιτητή, που αμφισβητήθηκε έντονα, από τον πρωταγωνιστή της φάσης και τους φιλοξενούμενους. Το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα ο Μυστρίδης. Το ημίχρονο έληξε τελικά με 2-1 υπέρ του Βατανιακού, με εκατέρωθεν αντεγκλήσεις, εντός κι εκτός του αγωνιστικού χώρου και συνεχίστηκε με αμείωτη ένταση και στο δεύτερο ημίχρονο. Η ομάδα του Κορινού, με κόντρα τον άνεμο, αυτή τη φορά, προσπάθησε να ισοφαρίσει, χωρίς αποτέλεσμα, παρά τις λίγες αλλά σημαντικές ευκαιρίες που δημιούργησε, για να έρθει η εσχάτη των ποινών, σε ανατροπή επιθετικού του Βατανιακού και η επίτευξη του τρίτου γκολ, από τον αρχηγό του Βατανιακού, Ποτουρίδη, που σφράγισε και τον τελικό νικητή στην αναμέτρηση. Τα υπόλοιπα λεπτά μέχρι τη λήξη κύλησαν διαδικαστικά.

Highlights: οι επίμαχες φάσεις των δύο πέναλτι και όχι μόνο, που αποτυπώνονται και σε stop καρέ, στο μέτρο του δυνατού, στην κάμερα του Metrosport και ήδη έχουν γίνει «talk of the town» στην Πιερία, οι φίλαθλοι των δύο ομάδων, στη γεμάτη σκεπαστή κερκίδα, με τους γηπεδούχους να υπερτερούν εμφανώς και πολλούς ουδέτερους ανθρώπους του ποδοσφαίρου ανάμεσά τους, η ανεπανάληπτη σέντρα-ασίστ, με μοιρογνωμόνιο, του Μπαρά στον Ανδρονικίδη, στο πρώτο γκολ-ποίημα του Βατανιακού, με τον τελευταίο να σκοράρει με κεφαλιά ψαράκι, τα κινητά των φιλάθλων, που πήραν φωτιά στο ημίχρονο, με τα viral στιγμιότυτα από την αναμέτρηση του Σαββάτου, ανάμεσα σε Άρη Κοκκινοπλιτών και Εθνικό Κατερίνης (total respect, guys!), οι διαμαρτυρίες των ποδοσφαιριστών και των φιλάθλων, σε διαιτητή και βοηθό, για τις υποδείξεις των πέναλτι και τον πειθαρχικό έλεγχο (με τους φιλοξενούμενους να εστιάζουν στο δεύτερο ημίχρονο) το λευκό σκυλάκι που σκέφτηκε να βάλει γκολ στην εστία... του Βατανιακού, αλλά τελικά... έχασε την ευκαιρία, οι αποκρούσεις του τερματοφύλακα του Βατανιακού, Μπικιαρόπουλου, οι στιχομυθίες και οι συνεχείς λεκτικές αντιπαραθέσεις ποδοσφαιριστών και με το διαιτητή, «είναι πέναλτι, λέει, χωρίς κίτρινη...», «βγάλε με, θα τον δ...», «δεν αξίζει να παίξω...», με την αντιπαράθεση ανάμεσα στους κεντρικούς αμυντικούς των ομάδων να λαμβάνει διαστάσεις... κρητικής βεντέτας και όχι μόνο, «δε δίνεις κίτρινη από τις τύψεις...» οι ατάκες των φιλάθλων για «Τσετσένους Αυτονομιστές» και... ηλικιωμένους και άλλα απολαυστικά «πάρε την ομάδα και φύγε...» το fair play όλων στο τέλος (ή σχεδόν όλων, για ν΄ ακριβολογούμε...), νικητών και ηττημένων

Man of the match: o σκόρερ των δύο καθοριστικών πρώτων γκολ του Βατανιακού, Ανδρονικίδης, με εμπειρία ανώτερων κατηγοριών, συνέβαλε τα μέγιστα στο ξεκλείδωμα της άμυνας του Κορινού και με τη συνολική εμφάνιση δικαιούται τον τίτλο, μαζί με τον συμπαίκτη του, Μπαρά, που, σε ορισμένα διαστήματα... ζωγράφιζε στον πάγο, με ταχύτατες κούρσες στο μεγάλο χώρο και περίτεχνες ενέργειες εποχής... Πιερικού Κάτω Αγιάννη,
Yellow card: ο στρατηγός... άνεμος και οι καιρικές συνθήκες... Τσετσενίας!
Σε επαγγελματική ποιότητα εικόνας και ήχου.
Επικοινωνία: liviostitos@hotmail.com