Δευτέρα 3 Δεκεμβρίου 2018

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος – ΜΓΣ Απόλλων Καλαμαριάς 39-67

Ο Πιερικός Αρχέλαος ηττήθηκε με 39-67 από τον Απόλλωνα Καλαμαριάς, στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης, σε αγώνα για την 6η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών.

Ο Απόλλων Καλαμαριάς εκμεταλλεύθηκε το μουδιασμένο ξεκίνημα του Πιερικού Αρχέλαου και προηγήθηκε με 1-6 με στην συμπλήρωση ενενήντα τριών δευτερολέπτων αγώνα. Στην συνέχεια οι παίκτριες της ομάδας της Κατερίνης ανέβασαν την απόδοσή τους, κράτησαν 5’ 34” τον φιλοξενούμενο χωρίς σκορ, πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (11-8) 1’ 30” πριν την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου, όπου προηγήθηκαν με 12-11.

Εξήντα εννέα δευτερόλεπτα αποσυντονισμού των παικτριών του γηπεδούχου ήταν αρκετά για αυτές του φιλοξενούμενου να μετατρέψουν το 15-17 σε 15-25 στα μισά του δεύτερου δεκάλπτου, το οποίο κατά τα άλλα ήταν ισορροπημένο και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το σκορ στο 23-34.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, ο Πιερικός Αρχέλαος έμεινε χωρίς σκορ για 7’ 28” με τον Απόλλωνα Καλαμαριάς να ξεφεύγει με 23-45 και στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου να προηγείται με 30-54.

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο, με τους δύο προπονητές να δίνουν χρόνο συμμετοχής σε όλες τις παίκτριες και το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 39-67.

Διαιτητές: Γιαννούλης – Τσάλας.

Δεκάλεπτα: 12-11, 23-34, 30-54, 39-67.

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Χατζηιωάννου): Καραλή, Τελίδου 5, Χρυσοστομίδου 13 (2), Κιολέογλου 2, Ευσταθίου, Λάππα, Μπαγκλαρίδου 6, Μπουμπουλέντρα, Καρατάσιου 13 (1), Μάντη, Παντζιάλα, Γκρίτζαλη.

ΜΓΣ Απόλλων Καλαμαριάς (Ατακτίδης): Οικονόμου 3, Σιφναίου 12 (1), Καραβέλη 11 (2), Παλάνη 2, Κουλουμπή 10, Γιαννούσιου 5, Τράντα 3, Διαμαντίδου, Καϊμακτσή 2, Γκλεζάκη 8, Δέλλιου, Γκομπετζισβίλι 11.