Δευτέρα 10 Δεκεμβρίου 2018

Πυδναϊκός-25η Μαρτίου 5-1 VIRAL "Αυτοκρατορία Κίτρους" απ' τα χαμηλά! Γ' Πιερίας HD 9-12-2018

AΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ!!!
Toυ δημοσιογράφου Νίκου Κολίτση (Metrosport.gr)
 «Νέα Αυτοκρατορία» χτίζει το Κίτρος... από τα χαμηλά και η εμφατική νίκη του Πυδναϊκού επί της 25ης Μαρτίου με 5-1 -στη νέα viral αποκλειστικότητα του Metrosport.gr, στην παρθενική φετινή μας εμφάνιση στη Γ’ κατηγορία της ΕΠΣ Πιερίας-, συνιστά μία ακόμη επιβεβαίωση του γεγονότος, μετά από μία αναμέτρηση «κατ’ ευφημισμόν ντέρμπι», όπως αποδείχθηκε στην πράξη, από το γήπεδο-κόσμημα της... ιστορικής Πύδνας.
Κομβικό σημείο του παιχνιδιού αναδείχθηκε η επίμαχη φάση της επίτευξης του δεύτερου γκολ των γηπεδούχων, που αμφισβητήθηκε έντονα από τους φιλοξενούμενους, εντός κι εκτός του αγωνιστικού χώρου, με το διαιτητή, πάντως, να επικυρώνει το γκολ, παρά την αντίθετη γνώμη του βοηθού του, που υπέδειξε offside. Η συγκεκριμένη φάση που καταγράφει η κάμερα του Metrosport.gr, αναζητώντας... τον «Βαρούχα» της, καταδεικνύει περίτρανα την ανάγκη επικαιροποίησης των γνώσεων των κανονισμών ποδοσφαίρου απ’ όλους, παίκτες, προπονητές, φιλάθλους και δημοσιογράφους, συμπεριλαμβανομένων, φυσικά, των διαιτητών & των βοηθών τους, για να μην απαιτείται, εκεί που δεν παριστάμεθα, ν’ απονείμουμε, δια του τηλεοπτικού φακού, ποδοσφαιρική δικαιοσύνη και να περιμένουμε το βίντεο για να επικυρώσουμε την ανωτερότητα ενός αντιπάλου ή ν’ αμφισβητήσουμε την αξία και την επικράτησή του. Αγωνιστικά, ο Πυδναϊκός, με ρόστερ εμπειρίας ανώτερων κατηγοριών και νεανικές προσθήκες, ήταν εμφανώς ανώτερος, με ποιότητα στις γραμμές και δεν επέτρεψε σε κανένα σημείο του παιχνιδιού στους αντιπάλους, που μέχρι πρότινος ήταν στη δεύτερη θέση του πρωταθλήματος, ν’ αντιδράσουν και να φανούν ανταγωνιστικοί στον αγώνα. Τα δύο γκολ των νικητών στο πρώτο ημίχρονο πέτυχε ο Μαλλιώρας. Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο αγωνιστικό ρυθμό, σημειώνοντας ακόμη τρία γκολ, με τους Μπάμπο, Μπαλαμπάνη & Μαλλιώρα, σ’ ένα χατ τρικ, έστω unofficial, δύο ημιχρόνων. Οι φιλοξενούμενοι, δεν μπόρεσαν ν’ ανακτήσουν, σε κανένα σημείο του παιχνιδιού τον έλεγχο της αναμέτρησης, με ψυχολογία στο ναδίρ και παθητική αμυντική λειτουργία. Μετά το 2-0, πάντως, στην επανάληψη, είχαν ορισμένες αναιμικές επιθετικές πρωτοβουλίες, που καρποφόρησαν μόλις λίγα λεπτά πριν τη λήξη, με εύστοχο πέναλτι του αρχηγού Κατσιμπουρα, που πέτυχε το γκολ της τιμής, στο τελικό 5-1.

Highlights: η viral συγκινητική αφιέρωση του ποδοσφαιριστή-μπαμπά, Κ. Mπαλαμπάνη, στον μπόμπιρά του στην εξέδρα, λίγα δευτερόλεπτα, αφού ο τελευταίος... ενημερώθηκε, «έβαλε γκολ ο μπαμπάς», για το κατόρθωμα του πατέρα του και του απένειμε, αμέσως, τα εύσημα «Μπράβο, μπαμπά, μπράβο, Γεια...», με απολαυστικό & ανεπανάληπτο τρόπο, στην απόλυτη αποθέωση της πατρικής σχέσης και διαμέσω του ερασιτεχνικού ποδοσφαίρου, -μας γεμίζει ανείπωτη χαρά και υπερηφάνεια... η τιμή της οπτικοακουστικής καταγραφής του-, η δυναμική είσοδος του Metrosport στα... charts της Γ’ κατηγορίας του νομού ΚΑΙ τη φετινή χρονιά -θυμηθείτε τις περσινές καταγεγραμμένες ανεπανάληπτες ποδοσφαιρικές μάχες στην αντίστοιχη κατηγορία, ανάμεσα στον Άγιο Δημήτριο και τον Μύτικα Λεπτοκαρυάς-, που αποτελούσε διαρκές αίτημα των απανταχού ποδοσφαιρόφιλων του νομού και ευτυχώς καταφέραμε ν’ ανταποκριθούμε, η δέσμευσή μας ότι θα υπάρχει και συνέχεια, επί της οθόνης, καθότι το ποδοσφαιρικό προϊόν είναι ένα και δεν απαξιώνεται, ανεξάρτητα από την κατηγορία του, ο viral πανηγυρισμός... «χορευτικό συγχρονισμού» των Μαλλιώρα-Πεΐδη στο πρώτο γκολ, που συνιστά αναμφισβήτητα τον «πανηγυρισμό της χρονιάς», στο ερασιτεχνικό τουλάχιστον, οι θύμησες και οι αναμνήσεις από την ιστορική Πύδνα Κίτρους, στην έδρα της οποίας αγωνίζεται ο Πυδναϊκός, ως σπλάχνο από τα σπλάχνα της, που μεγαλούργησε στη
Γ’ εθνική και στις ερασιτεχνικές κατηγορίες -χωρίς να λάβει την αναγνώριση που της άρμοζε, είναι η αλήθεια-, με την κατάκτηση του Κυπέλλου Ερασιτεχνών, να μένει ως η πιο γλυκιά ανάμνηση μιας αξεπέραστης επιτυχίας, (το ντοκουμέντο της καταγραφής της, από τον Τελικό με τον Ιαλυσό Ρόδου, στο γήπεδο του Περιστερίου, μπορείτε να το απολαύσετε εδώ: https://www.youtube.com/watch?v=zHgqF... οι φίλαθλοι της 25ης Μαρτίου, που προσπάθησαν να ενισχύσουν την ομάδα τους και υπερίσχυσαν αριθμητικά στην κερκίδα, η... εντεκάδα των πιτσιρικιών του Πυδναϊκού στην κερκίδα, που έκαναν φασαρία, ακόμα και με αυτοσχέδια τύμπανα, ισάξια με... ολόκληρη κερκίδα ενηλίκων, οι αποκρούσεις του τερματοφύλακα της 25ης Μαρτίου, Αμβροσιάδη -που συνιστά πολυτέλεια για την κατηγορία, όπως φυσικά και άλλοι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων-, που κράτησε το αποτέλεσμα σε σχετικά αξιοπρεπή επίπεδα, οι διαμαρτυρίες των φιλάθλων της 25ης Μαρτίου για τις διαιτητικές αποφάσεις και τον πειθαρχικό έλεγχο, o διάλογος... τρίτου ημιχρόνου, διαιτητή-προπονητή Μαρτίου

Man of the match: ο σκόρερ Ε. Μαλλιώρας (τρία γκολ-χατ τρικ)& ο Χ. Πεΐδης, δικαιούνται τον τίτλο για τη συνολική τους εμφάνιση
Υellow card: "Εσείς καθίστε ακόμη να βλέπετε Superleague..." (όχι, που θα το παραλείπαμε...)
Σε εικόνα και ήχο επαγγελματικής ποιότητας.
Επικοινωνία: liviostitos@hotmail.com