Τρίτη 20 Νοεμβρίου 2018

ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ - α' όμιλος (ΕΣΠΕΜ): ΑΠΣ Αίολος Κατερίνης - ΜΑΣ Νίκη Αιγινίου 3-2

Τα σετ: 12-25, 19-25, 25-19, 25-22, 15-12.
Δεύτερη νίκη , με ολική ανατροπή για τον Αίολο, κόντρα στη Νίκη Αιγινίου, στο ματς της 6ης αγωνιστικής. Το παιχνίδι είχε ενδιαφέρον ως το τέλος, μεγάλες ανατροπές με σερί πόντων, αλλά όχι καλό ρυθμό, αφού οι 2 ομάδες εύκολα έχαναν την αυτοσυγκέντρωσή τους.

Στο 1ο σετ, ο Αίολος για μία ακόμη φορά ξεκίνησε νωθρά, απέναντι στα ορεξάτα κορίτσια του Αιγινίου, με τη μέγιστη διαφορά να φτάνει στο 5-21 !!!...

Στο 2ο σετ, ο Αίολος έδειξε αντίδραση.
Προηγήθηκε 8-3, και παρά την πρόσκαιρη ισοφάριση σε 9-9, ξαναπήρε σημαντικό προβάδισμα (16-10, 19-14). Αυτό, όμως, δεν ήταν αρκετό αφού ένα σερί 0-11 (!!!), στην καλή περιστροφή της Νίκης, έφερε τις φιλοξενούμενες προηγούμενες με 0-2 σετ.

Στο 3ο σετ, το 5-8 της Νίκης έγινε 13-8, με σερί 8-0, για τον Αίολο αυτήν τη φορά. Το παιχνίδι ξανά ήρθε στα ίσια (16-16), αλλά τα κορίτσια του Αιόλου ήταν πιο ψύχραιμα στη συνέχεια (22-17).

Στο 4ο σετ, είχαμε συνεχώς ανατροπές, μετά το αρχικό 4-7, οι ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (8-7, 14-14). Η Νίκη ξέφυγε 14-18 και 17-21, αλλά ένα νέο σερί 7-0 πόντων, πάλι για τον Αίολο, ουσιαστικά οδήγησε το ματς στο τάι μπρέικ (24-21).

Στο 5ο σετ, η Νίκη μπήκε δυνατά (2-5, 4-7), αλλά ο Αίολος προηγήθηκε στην αλλαγή γηπέδων (8-7). Το προβάδισμα άλλαζε χέρια συνεχώς (8-9, 10-9, 10-10), αλλά με ένα σερί 3-0 στο κρίσιμο σημείο (13-10), η πλάστιγγα έγειρε, υπέρ της γηπεδούχου ομάδας, μετά από έναν αγώνα 2 ωρών και 20 λεπτών.