Απόλλων Καλαμαριάς-Πιερικός 2-3 Νίκησαν και τη διαιτησία!

Σ.Φ.Κ. ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΤΜΗΜΑ ΒΟΛΕΙ
ΝΙΚΗΣΑΝ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΟΥΣ, ΑΠΟΥΣΙΕΣ ΚΑΙ ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ ΟΙ ΑΝΔΡΕΣ ΤΟΥ ΠΙΕΡΙΚΟΥ
ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ - ΣΦΚ ΠΙΕΡΙΚΟΣ 2-3
(14-25, 20-25, 27-25, 28-26, 10-15)
Σ'ένα παιχνίδι που δεν προσφερόταν για καρδιακούς, οι Άνδρες του Πιερικού κέρδισαν μέσα στην Καλαμαριά τον τοπικό Απόλλωνα με 3-2 σετ, κερδίζοντας παράλληλα και τα πολλά προβλήματα, λόγω τραυματισμών, απουσιών και διαιτησίας.
Ήταν ένα παιχνίδι, όπου στο τέλος οι παίκτες του Πιερικού έβγαλαν “ψυχή” και κέρδισαν. Ήταν ένα παιχνίδι, όπου η ομάδα του Πιερικού πήγε από τον Παράδεισο στην Κόλαση και γύρισε πίσω ζωντανός.
Στα 2 πρώτα σετ η ομάδα παίζοντας πολύ καλό βόλεϊ κατόρθωσαν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους και να κερδίσουν τα σετ με σχετική ευκολία, 25-14 και 25-20. Τίποτα δεν έδειχνε τι θα ακολουθούσε.. Στο τρίτο σετ, και ενώ ο Πιερικός είχε χάσει από την αρχή του παιχνιδιού τον Γρηγοριάδη λόγω τραυματισμού (Παπανικολάου και Σαμαλής απουσίαζαν) στο 17-16 τραυματίζεται με διάστρεμμα ο πασαδόρος της ομάδας Μούρτζιος Π., επιφέροντας μια πρόσχερη αναστάτωση στην ομάδα. Ο Πιερικός προηγήθηκε με 23-21 και 24-22 χωρίς να μπορέσει να τελειώσει το σετ και το παιχνίδι..
Στο 25-24 υπέρ του Πιερικού, ένα καταφανέστατο μπλοκ-αουτ υπέρ του Πιερικού που θα τελείωνε το ματς δεν δόθηκε (ο Διαιτητής προς τιμήν του, ζήτησε συγγνώμη για το λάθος του στο τέλος του παιχνιδιού), είχε σαν αποτέλεσμα να χαθεί το σετ με 27-25. Στο 4ο σετ η ομάδα του Πιερικού χωρίς ψυχολογία, βρέθηκε να χάνει με 18-11,στο σημείο αυτό ισοφάρισε, προηγήθηκε 24-23, όμως μια αδράνεια των παικτών του Πιερικου έφερε το 28-26 υπέρ της Καλαμαριάς. Στο 5ο σετ οι παίκτες του Πιερικού πήραν ξεκάθαρο προβάδισμα από την αρχή, προηγήθηκαν 8-2 και τελικά πήραν το σετ με 15-10 και την νίκη με 3-2 σετ.

Οι άνθρωποι του Πιερικού- Αρχελάου προσκαλούν αλλά και προκαλούν τους πάντες να έρθουν να δουν από κοντά το φανταστικό οικοδόμημα που έχει δημιουργηθεί. Η τεχνογνωσία, η εμπειρία και η πειθαρχία σε όλους τους τομείς και σε όλα τα επίπεδα, τόσο σε διοικητικό όσο και σε αγωνιστικό – προπονητικό επίπεδο αποτελούν τα εχέγγυα για μεγαλύτερες επιτυχίες.

Σύνθεση: (Σαρρής) Μούρτζιος, Λαμπρινός, Γρηγοριάδης, Ιωαννίδης, Γερομιχαλός, Κουτσόγιαννος, Ματσαρίδης, Καλιακός, Γιάγκου, Χρυσικός, Πάπας, Λαζαρίδης, Παπατσιμούλης.