Παρασκευή 9 Νοεμβρίου 2018

Ατρόμητος Κατερίνης-Μύτικας Λεπτοκαρυάς 1-0 "Ατρόμητη κόντρα νίκη" B' Πιερίας VIRAL HD 4-11-2018

AΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ!!!
Toυ δημοσιογράφου Νίκου Κολίτση (Metrosport.gr)
Aτρόμητος (Κατερίνης), με κόντρα role play, «ανέβηκε» στο Μύτικα, υποτάσσοντας τη Λεπτοκαρυά (1-0), -στη νέα αποκλειστικότητα του Metrosport.gr-, σε μια απολαυστική viral αναμέτρηση ποδοσφαιρικής ερασιτεχνικής μαγείας και… «kiki challenge» χαμένων ευκαιριών, με… κριτική επιτροπή μαγείας και θεάματος από την κερκίδα, για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β’ κατηγορίας της ΕΠΣ Πιερίας, που τείνει να «τινάξει» στον αέρα όλα τ’ αντίστοιχα πρωταθλήματα της Βόρειας Ελλάδας, σε δημοφιλία και αναγνώριση.
Οι φιλοξενούμενοι, εμφανίστηκαν ανώτεροι των αντιπάλων τους και κυριάρχησαν στη μεσαία γραμμή, βρίσκοντας ανοιχτούς χώρους και δημιουργώντας από τα άκρα, με παραγωγικούς χαφ -με ταχύτητα και διεισδυτικότητα-, προϋποθέσεις για γκολ, αποτελώντας ένα σύνολο με διάσπαρτα ποδοσφαιρικά διαμάντια, που χαίρεσαι ν’ απολαμβάνεις στο χορτάρι, χωρίς σκοπιμότητα και με ποδοσφαιρική κουλτούρα. Οι γηπεδούχοι, αγωνιζόμενοι με πολλές απουσίες, αναγκάστηκαν ν’ αναπροσαρμόσουν τα σχέδιά τους, με την πρόωρη απώλεια του πολύπειρου Σέου, χωρίς να κατορθώνουν ν’ απειλήσουν την αντίπαλη εστία. Στην επανάληψη, το σκηνικό επαναλήφθηκε, με τους παίκτης του Μύτικα να συνεχίζουν να επιτίθενται κατά κύματα, αποτυγχάνοντας στην τελική προσπάθεια. Οι παίκτες του Ατρoμήτου, πάντως, ήταν αυτοί που στη δεύτερη τελική τους στην εστία στο δεύτερο ημίχρονο, κόντρα στη ροή του αγώνα, πέτυχαν το γκολ της λύτρωσης, με τον «Βοban» Ελευθεριάδη, που κατάφεραν να διατηρήσουν, με νύχια και με δόντια, μέχρι το τελικό σφύριγμα.

Highlights: η καταπληκτική απόκρουση του φύλακα-άγγελου, τερματοφύλακα του Ατρομήτου, «Μπράβο Billy», Κουτλουμπάση, σε κεφαλιά του κοντόσωμου Κurati, που πήδηξε, πάντως, … μέχρι το Θεό, με επιτόπιο άλμα… αθλητή του επί κοντώ, για να σκοράρει, οι απίστευτες ενέργειες του βιρτουόζου της μπάλας, Λ. Χούτα, της Λεπτοκαρυάς, που αν ολοκλήρωνε τις φάσεις που δημιουργούσε, θ’ άλλαζε ποδοσφαιρική ήπειρο, συμπεριλαμβανομένης στο παλμαρέ του, εκτός των ασίστ και άλλων περίτεχνων ενεργειών, υψηλής καλλιτεχνικής αξίας και της επιτόπιας "εξωγήινης" ντρίπλας, με στροφή 360 μοιρών & κεραυνό στο δοκάρι (ποδοσφαιριστής, τις δεξιότητες του οποίου, επίσης, έχουμε επισημάνει στο παρελθόν), οι επίμαχες φάσεις, που αποτυπώνει, η κάμερα του Metrosport, με αποκορύφωμα το πέναλτι που ζητάνε οι φιλοξενούμενοι, με το διαιτητή να υποδεικνύει την παράβαση, έξω από τη μεγάλη περιοχή, τα σκληρά μαρκαρίσματα, οι διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων, οι out of space ατάκες των φιλάθλων -που αποδεικνύουν περίτρανα, γιατί η στήλη «Otherside Football Funny Stories», είναι μακράν η «στήλη της χρονιάς» (total respect)-, για... αμαρτίες, «μαζεύει δεκάρικα ρε», ελέω κίτρινων καρτών, με διαφορετικές πάντα αφορμές, όχι μόνο διαιτητικές, «δώστηνα, βρε, αγόρι μου», «δε σε είπα εγώ ότι θα κάνει φάουλ», «είναι χαζό, ρε μαλ@@@)», «είσαι Θεούλης», «το ‘πιασε η γάτα», «δε σε πιστεύει κανείς Boban», «Βοban παίξε για σένα», «εμετό θα κάνω, ρε», «τον λυπήθηκε ο Θεός», «απευθείας σηκώθηκε», «over το’ χω το ματς, πάλι απευθείας;», «αρχοντικός», «τέρας είσαι», «γι' αυτό τρως κάθε μέρα», «μπράβο, παιδιά, στα μούτρα», «μ' ένα σμπάρο δυο τρυγόνια», «χάσαν τ' άντερά τους», «είσαι μαγικός...», «το' πνιξε», το ξαφνικό σφύριγμα της λήξης του πρώτου μέρους, στην έναρξη της αντεπίθεσης, με τον Χούτα να «τρώει» κυριολεκτικά και μεταφορικά τη φανέλα του, «ένα σφύριγμα για όλα ήταν αυτό», η αγωνιστικότητα και το πάθος των παικτών του Ατρομήτου, που υπερέβαλαν εαυτούς -έχοντας και την τύχη σύμμαχό τους-, ειδικά μετά την επίτευξη του γκολ και την πίεση των αντιπάλων, η cult εμφάνιση του… Καμορανέζε του Ατρομήτου, ως αλλαγή στα τελευταία λεπτά, ο «Βοban», που στο δεύτερο ημίχρονο, έκανε επικό παιχνίδι, μαζί με τον συμπαίκτη του, Μαντζόλη και το εξαιρετικό υποδειγματικό του στοπάρισμα του δεύτερου, από τον… ουρανό, με συνοδευτική ντρίπλα και σέντρα ενός «αρτίστα», οι μπουκαδόρικες εμπνεύσεις του Ν. Κurati, που δυστυχώς αποχώρησε νωρίς από το παιχνίδι, λόγω τραυματισμού, με απαράμιλλη τεχνική, ποδοσφαιρικό θράσος, διεισδυτικότητα και ταχύτητα, το σεμιναριακό παράδειγμα ορθολογικής χρήσης του «διαιτητικού πλεονεκτήματος», που καθιστά επιτακτική την ανάγκη καθολικής εφαρμογής του στο ερασιτεχνικό ποδόσφαιρο, για περισσότερο χρόνο καθαρού παιχνιδιού, η πανοραμική θέα της Κατερίνης από ψηλά, sponsored by Metrosport, οι διάλογοι διαιτητή-ποδοσφαιριστών αλλά και μεταξύ τους, «πλάκα κάνεις, εγώ έτσι κάθομαι», το «καροτσάκι» των παικτών, με αφορμή άλλο πλεονέκτημα, οι δημιουργικές πρωτοβουλίες του Τζόβα και τα τρεξίματα του Μπατζέλα των φιλοξενούμενων, το punk hair style του Σάκη

Μan of the match: το δίδυμο φωτιά, Κ. Ελευθεριάδης (1 goal) & Λ. Mαντζόλης, του Ατρομήτου
Yellow card: σε όσους και όσες μπορούν και χάνουν την ευκαιρία ν’ απολαύσουν μία Κυριακάτικη «θεατρική» ποδοσφαιρική παράσταση αξιώσεων, με αξέχαστες viral στιγμές, εντός κι εκτός αγωνιστικού χώρου
Σε επαγγελματική ποιότητα εικόνας και ήχου.
Επικοινωνία: liviostitos@hotmail.com