Κυριακή 14 Οκτωβρίου 2018

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος – ΠΑΣ Αετός Κιλκίς 60-42 Βρίσκουν ρυθμό οι νεαροί Κατερινιώτες!

Ο Πιερικός Αρχέλαος επικράτησε με 60-42 του Αετού Κιλκίς, στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης, σε αγώνα για την 3η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.
Ο Πιερικός Αρχέλαος αποδίδοντας εξαιρετικά στην άμυνα έθεσε τις βάσεις για τη νίκη στο πρώτο ημίχρονο, στο δεύτερο διαχειρίστηκε τη διαφορά που είχε ήδη αποκτήσει και έφτασε σε μία εύκολη επικράτηση.
Μετά από ένα αναγνωριστικό πρώτο πεντάλεπτο (6-5), ο Πιερικός Αρχέλαος κ΄ρατησε χωρίς σκορ τον Αετό Κιλκίς για 6’ 20”, ωστόσο δεν κατάφερε να το εκμεταλλευθεί επιθετικά καθώς ούτε εκείνος σημείωσε πόντο για 4’ 05” και η ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου τον βρήκε να προηγείται με 12-5.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ομάδα της Κατερίνης έλεγξε το ρυθμό του παιχνιδιού, διατήρησε τη διαφορά σε διψήφιο επίπεδο και πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου προηγούμενος με 32-20.

Ισορροπημένο ήταν το τρίτο δεκάλεπτο, με τη διαφορά να κυμαίνεται σε σταθερά επίπεδα και τον Πιερικό Αρχέλαο να προηγείται με 44-32.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Πιερικός Αρχέλαος όχι μόνο διαχειρίστηκε τη διαφορά, αλλά τη διεύρυνε κιόλας, φτάνοντας στην τελική επικράτηση με 60-42.

Διαιτητές: Σαρακενίδης – Χρυσάφης Στ.

Δεκάλεπτα: 12-6, 32-20, 44-32, 60-42.

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Ξηρομερίτης): Ζησόπουλος 19 (3), Χατζηαγοράκης, Τζιοβάρας 8, Ζαρκανέλας 4, Λαγαμτζής 1, Φανούλης 6 (2), Κουπάντσης, Σφήκας 3, Καλλιφατίδης, Χασιακής, Καρυπίδης 12, Σκρέτας 7 (1).

ΠΑΣ Αετός Κιλκίς (Αποστόλου): Αραβίδης, Κιουσές 7 (1), Νταμοτσίδης, Κακανόπουλος, Φιλιππίδης 5 (1), Κωνσταντινίδης, Ιατρού 6, Κόγιας 8, Βακουφτσής 2, Μαργαριτίδης 4 (1), Αμοιρίδης 10.