Δευτέρα 23 Απριλίου 2018

ΤΟΠΙΚΗ ΓΥΝΑΙΚΩΝ - ΕΣΠΕΜ: ΑΠΣ Αίολος Κατερίνης - ΜΑΣ Νίκη Αιγινίου 3-2

Τα σετ: 25-22, 25-22, 21-25, 18-25, 15-11.
Μάλλον δεν ήθελαν να τελειώσει το πρωτάθλημα, τα κορίτσια του Αιόλου και της Νίκης, αγωνιζόμενες για 2 ώρες και 25 λεπτά...
Ο Αίολος, με πάμπολες απουσίες (αναγκαστικά ακραία, η πασαδόρος Μάγδα Μπατάλα), προηγήθηκε 2-0 σετ κι 8-3 της Νίκης που αγωνίστηκε επίσης με απουσίες (Προδρομίδου και Ματσκίδου). Η αναμενόμενη αντίδραση από πλευράς Νίκης , έφερε την ισοφάριση σε 2-2 σετ. Στο 5ο σετ, όμως, το 1-3 έγινε 8-3 υπέρ του Αιόλου, που διαχειρίστηκε το προβάδισμα ως το τέλος.

Η Νίκη Αιγινίου έδειξε αξιόμαχη και με κάποια νέα κορίτσια να λαμβάνουν αρκετό χρόνο συμμετοχής.

Για τον Αίολο ολοκληρώθηκε η ιστορική πρώτη αγωνιστική σεζόν όλων των τμημάτων, για ένα σύλλογο που μετράει μόλις 10 μήνες ζωής. Η επικράτηση δε, μ' αυτήν τη σύνθεση επί ενός τέτοιου αντιπάλου (3 παγκορασίδες βασικές και μία να παίρνει ευθύνη σε σερβίς κι άμυνα σε κρίσιμα σημεία), αποτελεί για το μικρόκοσμο της ομάδας ένα μικρό θαύμα. Ειδικά αν αναλογιστούμε την αγωνιστική εικόνα αυτών πριν 3-4 μήνες...

ΑΠΣ ΑΙΟΛΟΣ (Τσιουπλής): Χανδόλια, Μ. Μπατάλα, Ξ. Συβρίδου, Τζιλίνη, Παπαδοπούλου, Θ. Μπατάλα, Μακρίδου, Μ. Συβρίδου, Σιδηροπούλου, Σιώκου.

ΜΑΣ ΝΙΚΗ (Μανθάτης): Πιπιλίκα, Παράσογλου, Τερζή, Ζησοπούλου, Γκουγκουτούδη, Μανωλοπούλου, Φούρα, Μερτζανίδου, Φαρμάκη, Τασιώνα, Χρυσάφη, Τοπτσή, Σταυρίδου, Βουλτσίδου.

Τα πλήρη αποτελέσματα της 14ης και τελευταίας αγωνιστικής:

Στο ντέρμπι των Γρεβενών όλοι μείναν ευχαριστημένοι και δυσαρεστημένοι, συγχρόνως. Ο Αστέρας τελειώνει 1ος και με την άνοδο, ο ΓΣΓ έσπασε το αήττητο του συμπολίτη του, όντας η μόνη ομάδα που του πήρε βαθμούς (μοιράτσηκαν στα μεταξύ τους νίκες στα 5 σετ), αλλά έμεινε 3ος στην ιοσοβαθμία με τον Ίκαρο Έδεσσας.

Στη Φλώρινα ο αγώνας δεν έγινε , αφού οι γηπεδούχοι δεν κατέβαλαν τη διαιτητική αποζημίωση,  διαμαρτυρόμενοι για τον όρισμό του κ. Χάνου από τα Γιαννιτσά (εκτός τα 36 ευρώ σε διαιτητή και γραμματεία, έπρεπε να πληρώσουν άλλα 60 ευρώ οδοιπορικά στον Α' διαιτητή). Έτσι έχασαν τον αγώνα στα χαρτιά με 3-0, δίχως άλλη απώλεια βαθμών (πέραν της μη εμφάνισης στο γήπεδο, με τη Νίκη, τη 12η αγωνιστική, οπότε τιμωρήθηκαν με -3 βαθμούς) και δίχως να συνιστά, βάση κανονισμού λόγως αποβολής από το πρωτάθλημα.