Δευτέρα 2 Απριλίου 2018

Πιερικός-Κιλκισιακός 0-0 2ος Γ' εθνική Σωτηρία Πιερικού με υποβιβασμό Κιλκισιακού! HD

Του Νίκου Κολίτση (Metrosport.gr)
«H σωτηρία (της ψυχής) είναι πολύ μεγάλο πράγμα…», τραγούδησαν
 παίκτες, προπονητές, φίλαθλοι και παράγοντες του Πιερικού, μετά το τέλος της χιτσκοκικής λευκής ισοπαλίας (0-0) με τον Κιλκισιακό, την ίδια στιγμή που η ομάδα του Κιλκίς υποβιβαζόταν στις ερασιτεχνικές κατηγορίες, μαζί με τη Νάουσα, στο φινάλε του πρωταθλήματος
 της Γ’ εθνικής κατηγορίας στο 2ο όμιλο.
Η ομάδα της Κατερίνης πλεονεκτούσε και σε περίπτωση ισοπαλίας έναντι του Κιλκισιακού και κυριολεκτικά και μεταφορικά έπαιξε με τη φωτιά, καθώς ο Κιλκισιακός έφτασε να πιέζει, μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο, για να πετύχει το νικητήριο γκολ, που θα διατηρούσε την ομάδα του Μάκη Κατσαβάκη στην κατηγορία. Ο Πιερικός, του Λεωνίδα Μπίλη, κατόρθωσε να διατηρήσει ανέπαφη την εστία του, στις λιγοστές αλλά σημαντικές στιγμές του Κιλκισιακού, στο πρώτο και στο δεύτερο ημίχρονο και να παραμείνει, έστω και την τελευταία στιγμή, στην κατηγορία. Στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου, ο Παπαδημητρίου, με καρφωτή κεφαλιά σημάδεψε τον Κυριλλίδη, σχεδόν πάνω στη γραμμή, στην πιο σημαντική ευκαιρία, μαζί μ’ αυτή του Καθάριου, για την ομάδα του Κιλκίς
 για να σκοράρει.
Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι έχασαν, εκ νέου, δύο σημαντικές ευκαιρίες, με τον Μοσχάκη και με τον Προβατίδη -εκτέλεση φάουλ και απόκρουση του δοκαριού και του Παπατολίκα-, με τον Πιερικό, προϊόντος του χρόνου, να οπισθοχωρεί και να προσπαθεί
 ανεπιτυχώς να ολοκληρώσει τον επιθετικό αντιπερισπασμό του από τα άκρα. Η λήξη της αναμέτρησης, λύτρωσε τους παίκτες και τους φιλάθλους του Πιερικού, σκορπίζοντας την απογοήτευση στους αντίστοιχους του Κιλκισιακού, που καλείται να διαχειριστεί τον υποβιβασμό
 και να επανέλθει δριμύτερος στη Γ’ εθνική κατηγορία. Ο Πιερικός είναι μοναδική ευκαιρία, με οδηγό τη φετινή χρονιά, να επαναπροσδιορίσει τους στόχους και την κατεύθυνση που οφείλει να χαράξει στο μέλλον, αν θέλει να διεκδικήσει το επόμενο βήμα, με μεγαλύτερες
 αξιώσεις. Highlights: οι οκτακόσιοι και πλέον φίλαθλοι του Πιερικού, που συμπαραστάθηκαν στην ομάδα τους, στην πιο μαζική εντός έδρας παρουσία τους -θυμίζουμε ότι το Μetrosport.gr είχε καταγράψει και την πιο μαζική, εκτός έδρας, φετινή παρουσία στη
 γειτονική Καρίτσα, που υποβιβάστηκε-, οι εκατό εκδρομείς του Κιλκισιακού, που έκαναν αισθητή την παρουσία τους, ιδίως στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, οι οργανωμένοι οπαδοί του Πιερικού, που δε σταμάτησαν, με φωνές και συνθήματα, να ενισχύουν την ομάδα
 τους, οι διαμαρτυρίες των παικτών του Κιλκισιακού, στο τέλος του παιχνιδιού, στο διαιτητή, οι δικαιολογημένοι πανηγυρισμοί των ποδοσφαιριστών της τοπικής ομάδας, η παρουσία του… Χέρσου στο γήπεδο!, η δεύτερη ηχηρή απουσία του προπονητή των φιλοξενούμενων από
 συνέντευξη τύπου στην Πιερία, μετά την πρώτη στο παιχνίδι με την Καρίτσα, η σύρραξη που απειλήθηκε στο τέλος και αποφεύχθηκε, με την παρέμβαση των ψυχραιμότερων και με την παρουσία ισχυρής αστυνομικής δύναμης, με τον τερματοφύλακα του Κιλκισιακού, πάντως,
 να πρωταγωνιστεί… στο μάτι του κυκλώνα, οι τέσσερις πρώην ποδοσφαιριστές του Πιερικού, που αγωνίστηκαν με τη φανέλα του Κιλκισιακού, ο δυνατός άνεμος, που δυσκόλεψε τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών, η καθυστερημένη έναρξη και των δύο ημιχρόνων, με υπαιτιότητα
 του Κιλκισιακού, που αναδεικνύουν τις παθογένειες του ελληνικού ποδοσφαίρου, που εντείνουν το κλίμα γενικευμένης αμφισβήτησης των πάντων, στις τάξεις όλων των φιλάθλων, από τη Γ’ ερασιτεχνική κατηγορία ενός νομού, μέχρι τη Superleague, η αποβολή του αναπληρωματικού
 τερματοφύλακα, Τοπουζλή, των γηπεδούχων, με απευθείας κόκκινη κάρτα, από τον πάγκο, η μικροφωνική ενδοεπικοινωνία των διαιτητών, τα χειροκροτήματα των φιλάθλων του Κιλκισιακού στους παίκτες της ομάδας, που έκαναν πορεία πρωταθλητισμού στο δεύτερο γύρο

Man of the match: ο έμπειρος τερματοφύλακας Παπατολίκας του Πιερικού, για τις καθοριστικές επεμβάσεις του και τις σωστές τοποθετήσεις του και οι Καρτσαμπάς, στο ρόλο του αμυντικού χαφ, με πολλά τρεξίματα και εναλλαγές θέσεων και Ηλιάδης, για την καταλυτική
 αμυντική του συμπεριφορά σε πρώτο χρόνο (με χαρακτηριστική την τελευταία αποτρεπτική του παρέμβαση στη μεγάλη περιοχή), δικαιούνται τον τίτλο Σε επαγγελματική ποιότητα εικόνας και ήχου. Επικοινωνία: liviostitos@hotmail.com