Κυριακή 11 Φεβρουαρίου 2018

ΑΠΣ Ασπίς 2001 Ξάνθη - ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος 59-61 Μεγάλη εκτός έδρας νίκη! (φωτο)

Ο Πιερικός Αρχέλαος επικράτησε με 59-61 στην παράταση της Ασπίδας Ξάνθης, στο Κλειστό Γυμναστήριο Ευμοίρου Χριστίνα Χριστοδούλου, σε αγώνα για τη 16η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών.
Καλύτερες των αντιπάλων τους ήταν στο πρώτο δεκάλεπτο οι παίκτριες της Τασούλας Τσιρογιάννη, με αποτέλεσμα να προηγηθούν με 13-18 στην ολοκλήρωσή του.

Το δεύτερο δεκάλεπτο άνηκε στην Ασπίδα Ξάνθης, η οποία πέτυχε να φέρει σε ισορροπία το σκορ (27-27) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Αμφίρροπο ήταν το δεύτερο ημίχρονο καθ’ όλη τη διάρκειά του, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, με την ολοκλήρωση του τέταρτου δεκαλέπτου να τις βρίσκει ισόπαλες με 49-49 και να οδηγούνται στην πεντάλεπτη παράταση.

Κι εκεί η εικόνα του αγώνα παρέμεινε η ίδια, με την Ασπίδα Ξάνθης να προηγείται με 59-57, 36,8” πριν τη λήξη και την Τασούλα Δαβιτίδου να δίνει τη νίκη στον Πιερικό Αρχέλαο με εύστοχο τρίποντο 1,6” πριν το τέλος.

Διαιτητές: Λαδάς – Θεοδωρίδης.

Δεκάλεπτα: 13-18, 27-27, 39-37, 49-49 (κ.α.), 59-61.

ΑΠΣ Ασπίς 2001 Ξάνθη (Καρά Αχμέτ): Μεχμέτ Ούστα 3 (1), Καραλίδου 3 (1), Μουσένκου, Ευθυμίου, Παυλάκη, Καραλή, Τσακίρη, Μαμαλιγκάτζη 11 (1), Σουλιώτη 23, Σακουλάκη 14 (2), Πετρίδου, Καρακώστα 5.

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Τσιρογιάννη): Δαβιτίδου 14 (3), Αμβρακίδου, Ζουγκουρίδου 12 (2), Φλώρου 12, Γκοτζαμάνη 6 (2), Λάππα 9, Μπουμπουλέντρα, Καρατάσιου, Λεκάι, Δημητριάδου 6, Παντζιάλα 2, Γκρίτζαλη.