Παρασκευή 5 Ιανουαρίου 2018

ΠΑΟ-Ανατολού Εφές 90-79 Τα υπόλοιπα αποτελέσματα και η βαθμολογία της Euroleague

Στο πρώτο επίσημο ματς για το 2018, ο Παναθηναϊκός επικράτησε στο ΟΑΚΑ επί της Αναντολού Εφές με 90-79 στην πρεμιέρα του β’ γύρου της Euroleague, φτάνοντας τις 11 νίκες σε 16 αγώνες.
Ο Νικ Καλάθης ήταν ο κορυφαίος για τους «πράσινους» με 17 πόντους και 9 ασίστ, ενώ σε υψηλά επίπεδα κυμάνθηκε και η απόδοση του Νίκου Παππά (16 π.), με το «τριφύλλι» να σουτάρει πολύ καλά από μακρινή απόσταση (14/26 τρίποντα). Για τους ηττημένους, ο Τζος Άνταμς σημείωσε 20 πόντους, ενώ 14 πρόσθεσε ο Μπροκ Μότουμ.

Ο Εργκίν Αταμάν προσπαθούσε με διάφορα τρικ να αλλάξει το μομέντουμ της αναμέτρησης στο β' μέρος, αλλά τίποτα δεν έπιανε. Οι "πράσινοι" έκαναν σμπαράλια την άμυνα ζώνης (2-3) που επέλεξε στο γ' δεκάλεπτο, έχοντας 9/14 εντός παιδιάς (με 7 ασίστ) για να πάει η διαφορά μέχρι το +19 (70-51) στο 29ο λεπτό, κι ενώ ο ένας μετά τον άλλον οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ έβρισκαν τον στόχο από την περιφέρεια.

Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν τρόπους να σταματήσουν την ορμή των "πρασίνων", οι οποίοι πήραν μια ακόμη εντός έδρας νίκη και διατηρήθηκαν στην πρώτη τριάδα της κατάταξης, συνεχίζοντας να διατηρούν αλώβητη την έδρα τους στην EuroLeague.

Τα δεκάλεπτα: 23-12, 47-33, 70-56, 90-79.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 8, Ρίβερς (0/5 σουτ), Παππάς 16 (4/5 τρίποντα), Ντένμον 9 (3/3 τρίποντα), Γκιστ 10 (5 ριμπάουντ), Βουγιούκας 4, Λεκαβίτσιους 9 (1), Γκάμπριελ 3 (1), Όγκαστ, Λοτζέσκι 8 (2), Καλάθης 17 (4/7 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 0/1 βολή, 9 ασίστ), Αντετοκούνμπο 6.

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λέντο, Μπράουν 6, Μπατούκ 4 (1), Μότουμ 14 (1), Άνταμς 20 (5/7 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 1/2 βολές), Στίματς 4 (5 ριμπάουντ), Μουσταφά, Ντράγκιτς 6, Ντάνστον 12 (8 ριμπάουντ), Σιμόν 13 (1).