Κυριακή 17 Δεκεμβρίου 2017

Πιερικός-ΑΟ Καρδίας στο Α΄ΔΑΚ σήμερα!

Πρεμιέρα του δευτέρου γύρου την Κυριακή και ο Πιερικός φιλοξενεί στο Α' ΔΑΚ, τον ΑΟ Καρδίας Θεσσαλονίκης σε ένα παιχνίδι που η νίκη είναι μονόδρομος για την ομάδα της Κατερίνης.
Στο αντίστοιχο παιχνίδι του πρώτου γύρου ο Πιερικός είχε νικήσει με 2-1 στο γήπεδο της Νέας Ραιδεστού κάνοντας μάλιστα την ολική ανατροπή μιας και έχανε στο ημίχρονο με 1-0 και στην επανάληψη το γύρισε το παιχνίδι υπέρ του, με γκολ του Παπαδόπουλου και του Γκουντρουμπή, ξεκινώντας έτσι με νίκη τη σεζόν.

Ο ΑΟ Καρδίας προέρχεται απο ισοπαλία στο γήπεδο του 1-1 με τον Αλμωπό Αριδαίας και βρίσκεται στην 11η θέση με 17 βαθμούς.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης είναι δύσκολος αντίπαλος χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή, γιατί διαφορετικά θα χαθεί η εκτός έδρας επιτυχία στο Κιλκίς και δεν θα έχει αξία η μεγάλη προσπάθεια που έγινε απο τους παίκτες, που πανηγύρισαν το σπουδαίο τρίποντο.

Ο Πιερικός με το τρίποντο της εμβόλιμης αγωνιστικής την περασμένη Τετάρτη, θρονιάστηκε στην 6η θέση πιάνοντας τους 22 βαθμούς και σχεδόν "κλείδωσε" την κατηγορία.
Τα όποια λάθη ξεπεράστηκαν με τον καλύτερο τρόπο, μιας και η νίκη στο Κιλκίς λειτούργησε "πυροσβεστικά" και η ομάδα μπήκε σε τροχιά παραμονής πρόωρα.

Με νίκη την Κυριακή ο Πιερικός πιάνει τους 25 βαθμούς και ατενίζει εκ του ασφαλούς την συνέχεια του πρωταθλήματος.

Οι παίκτες της Κατερινιώτικης ομάδας έχουν οπλιστεί με την απαραίτητη καλή ψυχολογία και δείχνουν ότι "ωριμάζουν" παικτικά απο παιχνίδι σε παιχνίδι.
Νίκη και μόνο νίκη θέλει ο Πιερικός επι του ΑΟ Καρδίας για να πάει στο ρεπό των εορτών με τους καλύτερους οιωνούς.

Οι φίλαθλοι θα πρέπει να δώσουν βροντερό παρών την Κυριακή και να "σπρώξουν" την αγαπημένη τους ομάδα προς την κατάκτηση της νίκης στηρίζοντας τους νεαρούς παίκτες της.

Τον αγώνα θα διαιτητεύσει ο κ. Τσακαλίδης (ΕΠΣ Χαλκιδικής) με βοηθούς τους κ.κ Πασσαλή και Χρυσαϊδή (ΕΠΣ Χαλκιδικής).